Toruński Park Technologiczny Miejsce inspirowania innowacjiPL / EN

Aktualności

najnowsze archiwum
10 / 04 / 2018

Wizyta studyjna partnerów zagranicznych projektu Innova Foster

W dniach 21-22 marca br. Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. była gospodarzem wizyty studyjnej partnerów projektu Innova Foster z takich krajów jak: Estonia, Hiszpania, Irlandia, Malta, Słowenia i Wielka Brytania. Tematem przewodnim spotkań było zaprezentowanie mechanizmów wsparcia startupów w regionie kujawsko-pomorskim mających wpływ na ich powstawanie, rozwój, innowacyjność oraz możliwości jakie dają inkubatory jako platformy służące do wspierania innowacji. Swoje prezentacje przedstawili: Maciej Kanabaj z Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Łukasz Drygalski z Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu, Przemysław Osóbka z Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji Sp. z o.o. Istotnym punktem spotkania było przedstawienie wyników diagnozy ekosystemu startupów w województwie kujawsko-pomorskim oraz działań wspierających skierowanych do tych podmiotów.

Podczas spotkania odbyły się także warsztaty, które poprowadził Grzegorz Banaś, twórca i realizator programów akceleracyjnych dla przedsiębiorstw, ekspert w takich akceleratorach jak Google Launchpad, Edulab czy Startup Hub Warsaw. W trakcie swojego wystąpienia zaprezentował dobre praktyki w zakresie wspierania innowacji i budowania ekosystemu inkubatorów, akceleratorów i innych instytucji otoczenia biznesu oraz startupów.

Druga część wizyty objęła prezentację środowiska startupów akademickich. Goście mieli okazję zwiedzić Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii przy UMK w Toruniu. Głównym celem tej instytucji jest przyczynianie się do wzrostu współpracy sfery nauki, badań i rozwoju z przedsiębiorstwami w zakresie transferu wiedzy, potencjału przedsiębiorstw, zwiększenia ich wydajności, wdrażania innowacyjnych rozwiązań, polepszenia jakości oferowanych produktów i w rezultacie wpływu na poprawę konkurencyjności oraz rozwój ekonomiczny regionu. O swojej działalności opowiedzieli przedstawiciele Centrum Metod Separacyjnych i Bioanalitycznych, Zespół Interdyscyplinarnej Fizyki i Informatyki w ramach którego przedstawiono Laboratorium NeuroKognitywne, BabyLab – pracowni badań rozwoju poznawczego dzieci oraz Zespół badawczy zajmujący się innowacyjnymi technikami badania mózgu człowieka w zdrowiu i chorobie. W wyniku powyższej działalności naukowej powstało wiele interesujących firm, które z sukcesem łączą naukę z biznesem. O swoich doświadczeniach opowiedziały takie startupy jak:  AM2M, Neurodio, BioSep Technologies Sp. z o.o.

Kolejny dzień wizyty studyjnej odbył się na terenie inkubatora Exea Samrt Space, w którym wszyscy freelancerzy, designerzy, startupy i młode firm technologiczne mogą znaleźć swoją przestrzeń do realizacji koncepcji biznesowych i rozwijać swoje nowo powstałe działalności gospodarcze. Przed gośćmi zaprezentowały się firmy działające w tym miejscu. Paweł Lisowski z Mad for Fun opowiedział o swojej  kreatywnej działalności polegającej na projektowaniu koncepcyjnym, animacjach i efektach wizualnych 2D/3D.
Emil Sienkiewicz z Optize  przestawił swoje doświadczenia w zakresie projektowania grafiki i tworzenia najróżniejszego oprogramowania oraz w jaki sposób się rozwija i jakie korzyści przynosi mu praca w inkubatorze. Jako ostatni zaprezentował się Łukasz Bojarski z InsBird, firmy zajmującej się tworzeniem wizytówek zbliżeniowych. Przybliżył partnerom projektu Innova Foster jak udział w  pierwszej edycji Startup Poland w Toruniu wpłynął na założenie firmy i jej rozwój.

Następnie uczestnicy spotkania mogli przejść do podsumowania wizyty studyjnej, uszeregowania wiedzy, którą zdobyli podczas pobytu w Toruniu i wyciągnięcia wniosków wraz z dyskusją na temat tego, co zobaczyli i usłyszeli. W ocenie Loiuse Slater z Oldham Metropolitan Borough Council od naszego ekosystemu startupów można się wiele nauczyć, a także przełożyć niektóre działania na warunki regionu Greater Manchester i sprawić, że będą one wdrażane będzie jeszcze bardziej skutecznie. Z kolei Eric Flask z Entrepreneurship Centre z Malty uważa, że wizyta studyjna pomogła dostrzec różne aspekty i modele innowacyjnych sposobów inkubacji, a także dzielić się sprawdzonymi receptami na sukces oraz wymieniać doświadczenia w rozwiązywaniu problemów.

Okazuje się, że w każdym kraju partnerskim pojawiają się te same przeszkody na ścieżce rozwoju startupów. Łącząc siły o wiele łatwiej jest je przezwyciężyć poprzez wspólne znajdowanie rozwiązań. Te słowa wydają się najlepszym podsumowaniem wizyty studyjnej, która odbyła się w Toruniu.

Więcej informacji o projekcie https://www.interregeurope.eu/innovafoster/

WordPress › Błąd