Program gwarancji de minimis jest odpowiedzią rządu na spowolnienie gospodarcze. W ramach tego programu mikro, mali i średni przedsiębiorcy będą mogli uzyskać gwarancje na zabezpieczenie spłaty kredytu przeznaczonego na finansowanie działalności bieżącej. Jest to pierwszy program rządu, w którym ryzyko związane z udzielonymi gwarancjami jest przejęte przez Skarb Państwa. Jest to także bezprecedensowy program w okresie transformacji polskiej gospodarki po roku 1989. Gwarancje de minimis stanowią dozwoloną prawem polskim i regulacjami UE pomoc państwa dla przedsiębiorców. Są oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem banków kredytujących.
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw to filar polskiej gospodarki. Niestety, w okresie spowolnienia gospodarczego, firmy te narażone są na szereg trudności w bieżącym funkcjonowaniu. Szczególnie dotkliwy jest problem dostępu do zewnętrznego finansowania. Rządowy program gwarancji de minimis stanowi odpowiedź na te bolączki.
Limit pomocy dla jednego przedsiębiorcy wynosi 200 tys. euro (100 tys. euro dla podmiotu działającego w sektorze transportu drogowego) w roku podatkowym, w którym ubiega się on o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych.
Gwarancje są oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) za pośrednictwem banków kredytujących. Do programu przystąpiły zarówno banki komercyjne jak i spółdzielcze. Wartość pomocy de minimis udzielonej przedsiębiorcy przeliczana jest na euro po średnim kursie walut obcych ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski, obowiązującym w dniu udzielenia pomocy.
Co to jest gwarancja de minimis ?
Gwarancja to forma zabezpieczenia spłaty kredytu obrotowego na wypadek gdyby kredytobiorca nie spłacił kredytu w oznaczonym w umowie kredytowej terminie. Gwarancja stanowi takie zabezpieczenie jak np. hipoteka lub zastaw na maszynach, ale dla banku udzielającego kredytu jest dużo lepszą formą zabezpieczenia niż standardowe formy.
Bank posiadając zabezpieczenie w formie gwarancji de minimis ma pewność, że w przypadku, gdy klient nie spłaci kredytu w terminie, BGK dokona za niego spłaty w terminie 15 dni. W takim przypadku przedsiębiorca będzie zobowiązany zwrócić BGK wypłaconą z gwarancji kwotę wraz z odsetkami.
Ile wynosi wartość pomocy de minimis z tytułu udzielonej gwarancji?
Wartość pomocy de minimis wynosi 13,33% kwoty udzielonej gwarancji. W celu wyliczenia wartości pomocy należy kwotę gwarancji pomnożyć przez 13,33% i podzielić przez średni kurs euro NBP z dnia udzielenia gwarancji. Gwarancja udzielona w kwocie 3,5 mln zł odpowiada wartości pomocy publicznej w wysokości 112.408 euro (przy kursie średnim euro NBP w wysokości 4,1505 PLN/EUR z dnia 18 marca 2013 r.).
Dlaczego warto skorzystać z gwarancji de minimis?
Uzyskanie gwarancji de minimis zapewnia klientom szereg korzyści. Każdy przedsiębiorca bez względu na etap rozwoju firmy, może uzyskać dostęp do finansowania kredytem obrotowym. Klienci, którzy rozpoczynają działalność i posiadają krótką historię kredytową zyskują wiarygodność w oczach banków kredytodawców, ponieważ w ten sposób zwiększa się pewność spłaty kredytu. Natomiast klienci działający od lat i posiadający majątek uzyskują elastyczność w zakresie dysponowania nim – nie muszą zastawiać go na rzecz banku jako zabezpieczenie.
Ponadto gwarancja de minimis:
Kto może skorzystać z gwarancji de minimis?
Z gwarancji mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy:
Jakie są warunki gwarancji de minimis?
„Krok po kroku”- jak uzyskać gwarancję de minimis?
– weksl własny in blanco wraz z deklaracją wekslową,
– oświadczenie o poddaniu się egzekucji,
– oświadczenie o ochronie danych osobowych.
Więcej o gwarancji de minimis:
www.deminimis.gov.pl
kontakt@deminimis.gov.pl
tel. (22) 522 91 91
Źródło: www.een.org.pl
Akademia Menadżera Innowacji (AMI) to autorski program doradczo-szkoleniowy, skoncentrowany na nabyciu przez firmę i jej menadżerów kluczowych kompetencji niezbędnych do rozwoju i wdrażania innowacji. AMI to szansa na nowoczesność i wzrost rentowności firmy. Oferujemy pakiet ukierunkowanych działań, których rezultatem będą m.in. poprawa efektywności pracy oraz wzmocnienie przewagi konkurencyjnej na rynku. Oferta AMI, którą Państwu prezentujemy składać się będzie z części szkoleniowej i doradczej. Etap szkoleniowy realizowany będzie w formule cyklicznych zjazdów, w ramach, których zostaną przeprowadzone wykłady i blok uzupełniających je […]
czytaj więcejFirmy prowadzące działalność na terenie województwa kujawsko-pomorskiego mogą otrzymać wsparcie w wysokości nawet do 1 miliona zł na zakup nieruchomości. Twoja firma też może liczyć na taką pomoc! Nie mieścisz się w obecnym biurze? Chcesz kupić nową nieruchomość, zbudować magazyn, zyskać przestrzeń, w której Twoja firma będzie mogła dalej się rozwijać? Właśnie z myślą o takich przedsiębiorcach Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju sp. z o.o. przygotował pożyczkę inwestycyjną na nieruchomości. Dzięki zastrzykowi gotówki będziesz mógł zwiększyć komfort swój i pracowników, zainwestować, rozwijać firmę oraz rozszerzać zakres jej działalności. Na tego typu wsparcie mogą liczyć mikro, mali i średni przedsiębiorcy. Pożyczkę […]
czytaj więcejDo tej pory dzięki działalności KPFR wsparcie w postaci pożyczek otrzymało już 118 przedsiębiorców z naszego województwa. Twoja firma też może dołączyć do tego grona! Dzięki pomocy KPFR firmy prowadzące działalność na terenie województwa kujawsko-pomorskiego mogą otrzymać na rozwój nawet 2 mln zł! Wsparcie w postaci pożyczki inwestycyjnej dostaną ci przedsiębiorcy, którzy planują wdrożenie w firmie nowych rozwiązań, zakup nowoczesnego sprzętu, modernizację produkcji, adaptację pomieszczeń czy wyposażenie nowych stanowisk pracy. – Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa są bazą rozwoju gospodarczego w naszym regionie. Oferta Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju i współpracujących z nim partnerów to propozycja skrojona na miarę potrzeb dynamicznych […]
czytaj więcejProwadzisz rozwojowy biznes i myślisz o poszerzeniu skali swojej działalności, ale brakuje Ci na to środków? Właśnie z myślą o takich przedsiębiorcach KPFR przygotował ofertę pożyczek inwestycyjnych. Pożyczki inwestycyjne skierowane są do firm, które planują m.in. zakup maszyn i urządzeń, nowego wyposażenia i pojazdów a także remonty i adaptacje budynków. Od początku roku z takiej pomocy skorzystało już 140 przedsiębiorców z naszego regionu. Wśród nich znalazło się m.in. przedsiębiorstwo wielobranżowe Danstal. – Dzięki pożyczkom unijnym poczyniliśmy inwestycje, zwiększyliśmy zdolności produkcyjne i poszerzyliśmy działalność firmy. Dotacja to długi proces i skomplikowana dokumentacja, a atutem pożyczki jest to, że wspiera normalne biznesowe działania i inwestycje. Warunki […]
czytaj więcejKolejna edycja Forum Ekspansji Internetu Rzeczy już za nami! Udostępniamy Wam krótką relację filmową z wydarzenia: Zachęcamy również do obejrzenia zdjęć z Forum: Fotogaleria
czytaj więcej