Toruński Park Technologiczny Miejsce inspirowania innowacjiPL / EN

Aktualności

najnowsze archiwum
18 / 02 / 2016

Przedsiębiorco! Wypowiedz się!

Konsultacje społeczne dotyczące wniosku w sprawie zmiany procedury, zgodnie z którą państwa członkowskie powiadamiają o nowych wymogach regulacyjnych mających zastosowanie do usługodawców.

W strategii jednolitego rynku towarów i usług z dnia 28 października 2015 r. (SMS) zapowiedziano szereg działań na rzecz dalszego rozwoju jednolitego rynku usług. Jednym z tych działań jest „usprawnianie procesu wdrażania dyrektywy usługowej poprzez zreformowanie procedury powiadamiania”.

Dyrektywa usługowa z 2006 r. dała impuls do przeprowadzenia szeregu reform regulacji rynków usług w Europie, ułatwiających transgraniczne świadczenie usług i prowadzenie przedsiębiorstwa. Z dokonanych przez Komisję ocen wynika jednak, że reformy często nie są wystarczająco ambitne, a ich realizacja postępuje w różnym tempie w poszczególnych państwach członkowskich. Ambitniejsze wdrożenie dyrektywy usługowej mogłoby zwiększyć unijny PKB o dodatkowe 1,7%, dzięki wyeliminowaniu przeszkód regulacyjnych i administracyjnych, jakie wciąż jeszcze napotykają usługodawcy w Europie.

Zgodnie z dyrektywą usługową przepisy krajowe ograniczające swobodę przedsiębiorczości i swobodę świadczenia usług objętych dyrektywą muszą być niedyskryminacyjne, proporcjonalne i uzasadnione względami interesu ogólnego. W celu zapewnienia, by wszystkie nowe środki regulacyjne wprowadzane przez państwa członkowskie spełniały te warunki, oraz zapobieżenia powstawaniu nowych barier w dyrektywie usługowej ustanowiono procedurę, zgodnie z którą państwa członkowskie mają obowiązek powiadamiania Komisji o nowych lub zmienionych środkach regulacyjnych mających wpływ na świadczenie usług. Powinno to umożliwić ocenę, czy środki te są uzasadnione i proporcjonalne.

W ramach tej procedury państwa członkowskie muszą informować Komisję o zmianach wprowadzonych do określonych wymogów regulacyjnych wchodzących w zakres dyrektywy usługowej. Do odnośnego powiadomienia dostęp ma Komisja Europejska i inne państwa członkowskie, które mogą zgłaszać do niego uwagi i zadawać powiadamiającemu państwu członkowskiemu pytania. Jeżeli Komisja uzna, że wprowadzenie wymogu będącego przedmiotem powiadomienia byłoby sprzeczne z zasadą proporcjonalności, może podjąć decyzję o wezwaniu państwa członkowskiego do dostosowania zgłoszonego środka lub wszcząć postępowanie przeciwko temu państwu członkowskiemu w związku z naruszeniem przez nie przepisów unijnych.

Doświadczenia w stosowaniu obowiązującej procedury powiadamiania na podstawie dyrektywy usługowej wskazują na szereg trudności. Ze wstępnej oceny Komisji oraz dyskusji z państwami członkowskimi wynika, że ponad połowa państw członkowskich nie przekazuje powiadomień, że państwa członkowskie często powiadamiają o już przyjętych uregulowaniach, zainteresowane strony nie mają dostępu do powiadomień, brakuje dogłębnej oceny proporcjonalności, a także że nie jest jasne, o jakich dokładnie środkach regulacyjnych należy powiadamiać i jakie mogą być konsekwencje niepowiadomienia. Łącznie problemy te oznaczają, że niemożliwe jest zapewnienie skutecznego zapobiegawczego egzekwowania przepisów dyrektywy usługowej, tj. zapewnienie, by wszystkie nowe i zmienione przepisy krajowe były niedyskryminacyjne, uzasadnione i proporcjonalne, bez konieczności wszczynania przez Komisję postępowania w sprawie naruszenia przepisów dotyczącego już przyjętych środków.

Celem konsultacji jest wniesienie wkładu do bieżącej oceny obecnej procedury powiadamiania i uzyskanie informacji zwrotnej od zainteresowanych stron na temat ewentualnych zmian w obecnym systemie.

Udział w konsultacjach jest anonimowy, a uzyskane od respondentów dane traktowane będą jako poufne. Wypełnione kwestionariusze należy odsyłać na adres e-mail damian.wielewski@tarr.org.pl do dnia 15 kwietnia 2016 r. Dodatkowych informacji udziela: Damian Wielewski, tel.: (56) 699 54 81.

Zachęcamy do włączenia się w naszą inicjatywę!

Załączniki:

WordPress › Błąd