Toruński Park Technologiczny Miejsce inspirowania innowacjiPL / EN

Aktualności

najnowsze archiwum
16 / 01 / 2018

Przegląd KE dotyczący definicji MŚP

Gorąco zachęcamy do wypełnienia ankiety będącej częścią przeglądu Komisji Europejskiej dotyczącej sposobu definiowania mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) (zgodnie z zaleceniem 2003/361/WE z dnia 6 maja 2003 r.).

Celem przeglądu jest dopilnowanie, aby definicja MŚP pozostawała adekwatna do celów oraz aby spełniała swoje zadania w obecnych warunkach gospodarczych. Niniejszy kwestionariusz pomoże ocenić, w jakim stopniu obecna definicja MŚP jest odpowiednia, a także zbadać możliwości wprowadzenia ewentualnych zmian do zalecenia, tak aby europejskie małe przedsiębiorstwa mogły nadal otrzymywać specjalne wsparcie w zakresie polityki.

Ustalenie jednej wspólnej definicji tego, co ma być uznawane za „prawdziwe” MŚP, pomoże spełnić główne cele zalecenia, jakimi są:

  • stworzenie równych warunków działania oraz uniknięcie zakłóceń konkurencji między przedsiębiorstwami;
  • zapewnienie równego traktowania wszystkich MŚP; oraz
  • poprawa spójności i skuteczności strategii politycznych w obszarze MŚP.

Za „prawdziwe” MŚP uznaje się przedsiębiorstwo, dla którego wielkość może stanowić utrudnienie. Powstało wiele europejskich strategii politycznych, których celem jest zapewnienie MŚP możliwości korzystania ze wsparcia finansowego, obniżonych opłat, mniejszego obciążenia administracyjnego itd. Unijna definicja MŚP to narzędzie operacyjne pozwalające wybrać te MŚP, które powinny czerpać korzyści z tych strategii.

 

W celu określenia „prawdziwych” MŚP unijna definicja MŚP opiera się o trzy kryteria:

  1. liczbę zatrudnionych;
  2. parametry finansowe;
  3. niezależność/własność.

Kryterium pułapu zatrudnienia (poniżej 250 pracowników w przeliczeniu na ekwiwalent pełnego czasu pracy w skali roku) uważane jest za najważniejsze i musi zostać spełnione.

Aby wyniki przedsiębiorstwa mogły być prawidłowo odzwierciedlone na tle konkurencji i przy uwzględnieniu specyfiki poszczególnych sektorów (np. faktu, że sektor handlu i dystrybucji z natury charakteryzuje się wyższymi obrotami niż sektor produkcji), muszą być spełnione parametry finansowe związane z obrotem (≤ 50 mln EUR) lub roczną sumą bilansową (≤ 43 mln EUR). Zgodnie z unijną definicją MŚP jeden z tych dwóch pułapów finansowych może zostać przekroczony.

Trzecim kryterium, jakie należy uwzględnić, jest kwestia niezależności lub własności. MŚP będące częścią dużej grupy może mieć dostęp do wsparcia, które nie jest dostępne dla konkurencyjnych przedsiębiorstw o podobnej wielkości niemających takich powiązań. Unijna definicja MŚP dokonuje rozróżnienia na przedsiębiorstwa samodzielne, przedsiębiorstwa mające relacje partnerskie (własność pomiędzy 25% a 50%) oraz przedsiębiorstwa mające relacje powiązane (własność powyżej 50%).

Przedsiębiorstwo jest samodzielne, jeżeli jest całkowicie niezależne oraz nie posiada relacji partnerskich ani podmiotów powiązanych. Przedsiębiorstwo nie jest samodzielne, jeżeli posiada relacje z innymi podmiotami (o charakterze partnerstwa lub powiązań). W takim przypadku pułap zatrudnienia oraz dane finansowe (obrót i suma bilansowa) tych podmiotów należy dodać do danych przedsiębiorstwa.

Pełny tekst zalecenia oraz wytyczne na temat praktycznego stosowania unijnej definicji MŚP wraz z przykładami znajdują się w Poradniku dla użytkowników. Można go znaleźć na stronie:

http://ec.europa.eu/DocsRoom/documents/15582/attachments/1/translations

Niniejsze konsultacje są zgodne z dyrektywą o ochronie danych (95/46/WE) oraz z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy UE.

Przekazane informacje są poufne. Wyniki ankiety zostaną przedstawione Komisji Europejskiej w formie zagregowanej. Z góry dziękujemy za Państwa wkład.

Ankieta jest w pełni anonimowa. Należy ją POBRAĆ W TYM MIEJSCU, a następnie odesłać na adres: damian.wielewski@tarr.org.pl do dnia 12.03.2018 r.

Zachęcamy do włączenia się w naszą inicjatywę!

WordPress › Błąd