Toruński Park Technologiczny Miejsce inspirowania innowacjiPL / EN

Aktualności

najnowsze archiwum
17 / 07 / 2014

Horyzont 2020: Włoskie centrum badawcze poszukuje partnerów do projektu: alternatywne pozyskiwanie energii podczas beztlenowej biodegradacji roślin stosowanej jako technologia utylizacji obornika drobiu i świń, ze szczególnym uwzględnieniem odkażania gleby.

W nawiązaniu do działania H2020 – WASTE-7-2015: Zapewnienie zrównoważonego wykorzystania odpadów rolniczych, współproduktów i produktów ubocznych. Termin składania wniosków: 16-10-2014.

http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/opportunities/h2020/topics/2115-waste-7-2015.html

Termin poszukiwania partnerów do projektu upływa 20 sierpnia.

Zakres projektu

Wnioskowany projekt będzie miał na celu zdefiniowanie nowych układów biogazowni, możliwych do przekazu w całej UE, zapewniających skuteczną technologę produkcji biogazu w małych gospodarstwach, przy użyciu obornika i innych odpadów rolnych. Szczególny nacisk położony zostanie na społeczną akceptację technologii, podkreślając istotne aspekty odkażania gleby.

 

Koordynatorem jest włoskie między-uniwersytecke centrum badawcze posiadające doświadczenie w tematyce biogazów oraz w projektach UE. Powiązane z nim centrum badań biomasy, opracowało już innowacyjny prototyp partii roślin o nominalnej mocy elektrycznej około 30 kW. Innowacja polega na reaktorach rozkładu biogazu przeprowadzonego za pomocą polietylenowych dużych toreb, powszechnie stosowanych do przechowywania ziół, przekształconych na fermentatory w celu zmniejszenia kosztów i uproszczenia technologii, oraz wypełnionych biomasą, np. wytłokami oliwnymi, odpady drzewne, gnojowicy i słomy. W wyniku beztlenowego rozkładu  biomasy, aktywowanej przez zawiesiny z obornika, zachodzą procesy biologiczne, w których zaczyna wytwarzać się biogaz, spalany przez silnik do łączonej produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

 

Celem  projektu w zakresie energii będzie zbadanie właściwości nawozu i innych rodzajów biomasy w celu zidentyfikowania optymalnych nakładów, określenia właściwych warunków współfermentacji do produkcji biogazu, unowocześnieniu biogazu do biometanu i in. Cele społeczne i zdrowotne obejmują rozpoznanie ewentualnych patogenów w strumieniu odpadów, opracowanie procedur sanitarnych w celu ograniczenia niebezpieczeństw podczas biodegradacji, redukcję hałasu, minimalizację emisji odorów i in.

Budżet przewidziany na realizację projektu

7 mln€, zgodnie z zaleceniami zawartymi we wnioskowaniu,  działania B & I, dofinansowanie do 70%.

Poszukiwani partnerzy do konsorcjum projektowego:

  • Agencje energetyczne w UE
  • Agencje Ochrony Środowiska w UE
  • Organy krajowe w UE, np. Ministerstwa Zdrowia Publicznego
  • MŚP w UE, zajmujące się dostawą biogazów
  • Partnerzy z Chin/krajów Trzeciego Świata, w roli obserwatora (dla eksploatacji rezultatów projektu poza UE)

 

Więcej informacji: een@tarr.org.pl

WordPress › Błąd